خوش آمده اید به

سایت جیم

امیدواریم در سایت خدماتی جیم بتوانیم نیاز شمارا شناسایی کرده و آن را رفع کنیم. این سایت به جهت اتصال به دامنه شبکه داخلی آی آر احراز هویت شده است.

خدمات

ارائه انواع خدمات از جمله خدمات در بستر دیجیتال مارکتینگ و قالب های طراحی

مدت زمان پاسخگویی

پاسخگویی ما از طریق پست الکترونیک و بلافاصله پس از ثبت سفارش است. لذا در این بین نیاز بررسی سوال شما است.

امنیت پرداخت

:پرداخت های این سایت از طریق درگاه پرداخت زرین پال و متصل به بانک به این شماره مجوز می باشد: ZP.1006830

سایت خدماتی جیم

با ما آشنا شوید

در دنیای امروز نیازها نیز متفاوت شده اند و به دلیل گسترش شهرنشینی و دسترسی عموم افراد به اینترنت، افراد سعی دارند تا در همین فضا مشکلات رفع و به امور خود را برسند. از جمله این امور نیاز به مشاورره های تخصصی می باشد. همچنین به دلیل این گسترش افراد همواره سعی دارند تا در فضای جدید جایگاه خود را پیدا کنند که این امر نیاز به دانش مختص به خود است. یکی از روش هایی که از دیرباز باعث رسیدن به جایگاه بوده است شکیل بودن کار و در نتیجه جذب مشتری به کسب کارها است. در فضای مجازی نیز باید به این امور توجه ویژه ایی شود که طراحی ها یکی از این ابزارهاست. در سایت جیم سعی داریم این خدمات را گسترش داده و به این امور رسیدگی کنیم.


لیست خدمات و مجوز درگاه

آیا آرایشگران در قبال قصد مشتری از آرایش، مسئولیتی دارند؟

  • 27  بازدید

تسنیم/ حجت‌الاسلام وحید مرادزاده، استاد حوزه و دانشگاه، انجام داده چند نمونه از امور فقهی و پرسش‌های دینی درباره کسب درآمدها حلال و حرام را مرور کرده است. آن طور که این کارشناس مسائل دینی شرح می‌دهد، درآمد آرایشگری که ریش را به طور کامل می‌تراشد و دستمزد آن را می‌گیرد هم حرام است. جالب است که استاد ما، مرحوم آیت‌الله مجتهدی رحمه‌الله علیه، می‌فرمودند اگر کسی به آرایشگاهی رفت که می‌دانست مال آرایشگر آن مخلوط به حرام است و یقین می‌دانست که ریش برخی افراد را با تیغ می‌تراشد و پول آن را می‌گیرد، در صورتی که کار آرایشی مانند کوتاه کردن مو برای شما انجام داد، یا نباید باقی‌مانده پول خود را از او بگیرید چون پولی که در اختیار اوست حرام است و یا باید دقیقه به مقداری که کار انجام داده و دستمزد طلب کرده به او بپردازید تا باقیمانده پولی از دست او به شما برنگردد. درواقع گرفتن مابقی آن پول را گرفتن هم حرام است.

ضرورت تحصیل علم مکاسب برای تمام شاغلان

در گذشته بازاریان مقید بودند که قبل از شروع کسب و کار، در حوزه‌های علمیه یا مساجد درس مکاسب می‌خوانند و آموزه‌های دینی برای درآمد حلال را یاد می‌گرفتند. به نظر می‌رسد امروزه چنین رویکردی بسیار کمرنگ‌تر شده است. دلیل آن چیست؟

درست است. این مطلب را مرحوم آیت‌الله مجتهدی رحمه‌الله علیه نقل می‌کردند که در گذشته بسیاری از بازاریان مقید بودند که اول صبح به مسجد ملاجعفر می‌آمدند و پیش آیت‌الله مکاسب می‌خواندند تا درآمدشان حتماً حلال باشد.

همچنین کسبه می‌توانند به روش بازاریان مؤمن گذشته، قبل از بالا بردن کرکره مغازه بسم‌الله بگویند، اول وقت در مغازه خود چند صفحه قرآن بخوانند، اسفندی دود کنند، زود سر کار بروند همان طور که در روایات نقل شده که خداوند رزق حلال را در ابتدای روز قرار داده است.

وجه تمایز مشاغل حلال و حرام

آیا روایتی درباره حلال یا حرام بودن شغل‌ها مطرح شده است؟ درواقع می‌خواهیم وجه تمایز و مشخص‌کننده مشاغل و درآمدهای حلال و حرام را بدانیم.

شیخ انصاری در ابتدای کتاب مکاسب روایتی را از کتاب تحف العقول ابومحمد حرانی نقل کرده است، با این مضمون که مجموعه‌ای از شغل‌های حلال، حرام، مستحب و مکروه را در این روایت نقل کرده است. درواقع اولین بحث از مباحث کتاب مکاسب با معرفی شغل‌های حلال و حرام شروع می‌شود. البته شیخ از آنجایی که مکاسب را تدوین و تألیف کرده، توجه ویژه‌ای به این موضوع در بحث طهارت و نجاست دارد.

بنابراین بسیاری از افرادی که مکاسب را مطالعه می‌کنند، چه طلبه و چه غیر طلبه، اولین مطلبی که یاد می‌گیرند با همین روایت مهم است.

چگونه شغلی حرام می‌شود؟

مصداق عینی این دسته‌بندی‌ها چیست؟ به طور واضح و مشخص، یک شغل بر چه اساسی حلال یا حرام می‌شود؟

با توجه به شرایط شغل، حرام و حلال بودن شغل مشخص می‌شود. برخی مشاغل هستند که تأثیر حرامی در جامعه دارند یعنی باعث ایجاد فساد می‌شوند، مانند فروش شراب یا آلات قمار. چون مشروبات الکلی و آلات قمار در فقه اسلامی حرام هستند، طبیعتاً شغل‌هایی که از طریق این موارد حرام‌ها درآمدزایی می‌کنند هم حرام محسوب می‌شوند. یعنی شغل‌های حرام بر اساس مصداق‌های که در روایات یا احکام داریم، حرام محسوب می‌شوند.

همچنین برخی شغل‌ها مکروه هستند. این‌ها شغل‌هایی هستند که از جهت روانی بر جامعه اثر نامطلوب دارند. به عنوان مثال غسالی و قصابی به معنای ذبح کردن حیوانات جزء مشاغل مکروه هستند. به این علت که این شغل‌ها به مرور زمان برای فرد صاحب آن قساوت قلب می‌آورند.

حکم طلافروشی برای آقایان

در بعضی روایات نقل شده که شغل طلافروشی برای مردان مکروه شمرده می‌شود. دلیل این حکم چیست؟

علت مکروه بودن شغل طلافروشی برای مردان، ارتباطات مداوم با نامحرم‌هاست. چون در اثر استمرار در این شغل، برخورد و گفت‌وگو با نامحرم برای طلافروش عادی می‌شود.

در مورد مکروه بودن بعضی شغل‌ها مصداق حکمی در روایات و احکام داریم و بعضی مشاغل دیگر به دلیل نوع رفتارها و عواقبی که برای افراد دارد، به عنوان شغل مکروه دسته‌بندی می‌شوند.

بنابراین باید نتیجه بگیریم که ادامه دادن شغل‌هایی مانند غسالی و قصابی برای افراد مناسب نیست؟ اما به هر حال این مشاغل موردنیاز جامعه هستند!

در روایات تأکید شده که بهتر است افراد شغل‌هایی را انتخاب کنند که آن‌ها را دنیازده و یا قسی‌القلب و سنگدل نکند و همچنین روابط حرام و نامشروع را برای آن‌ها عادی جلوه ندهد. شغل‌های مکروهی که نام بردید، بهتر آن است که از آن‌ها به طور مداوم پرهیز شود. اما اگر کسی مدت‌ها به عنوان غسال یا قصاب فعالیت کرد، باید تقوا و انس با پروردگار را در خود تقویت کند، به عنوان مثال نماز را اول وقت به جا بیاورد و قرآن را به طور مداوم تلاوت کند تا به خداوند نزدیک‌تر شده و دچار قساوت قلب نشود.

شغل کفن فروشی هم کراهت دارد، به این دلیل که مرگ را برای فروشنده کفن عادی جلوه می‌دهد. وقتی فرد عادی کفن را به دست می‌گیرد ناخودآگاه به یاد مرگ و قیامت می‌افتد. اما کسی که هر روز کفن در دست می‌گیرد و در مغازه یا وسایل خود آن را خرید و فروش می‌کند، آن حالت را از دست می‌دهد و یاد مرگ برای او طبیعی و بلکه بی‌اهمیت جلوه می‌کند. بنابراین باید سعی شود که در کنار این مشاغل انس با خداوند متعال برقرار شده و تقویت شود.

درآمد حلالی که حرام می‌شود

حکم پول و درآمدی که از این شغل‌ها به دست می‌آید، چیست؟ به عنوان مثال شخصی شراب نفروشد، اما انگور را با اطلاع از اینکه خریدار آن را برای تهیه شراب استفاده می‌کند، بفروشد. حکم پولی که این فرد به دست می‌آورد، چیست؟ درواقع آیا فروشنده، در نحوه مصرف خریدار از جنس خریداری شده دخیل است یا خیر؟

طبق حکم مراجع، شغل‌هایی که نامشروع هستند طبیعتاً درآمد نامشروع و حرام دارند. به عنوان مثال چون شرب خمر حرام است، پس فروش مشروبات الکلی هم حرام است و پولی که از این راه به دست می‌آید حرام است. یا خرید و فروش ادوات قمار و درآمد حاصل از آن هم حرام است.

همچنین تراشیدن ریش حرام است. درآمد آرایشگری که ریش را به طور کامل می‌تراشد و دستمزد آن را می‌گیرد هم حرام است. جالب است که استاد ما، مرحوم آیت‌الله مجتهدی رحمه‌الله علیه، می‌فرمودند اگر کسی به آرایشگاهی رفت که می‌دانست مال آرایشگر آن مخلوط به حرام است و یقین می‌دانست که ریش برخی افراد را با تیغ می‌تراشد و پول آن را می‌گیرد، در صورتی که کار آرایشی مانند کوتاه کردن مو برای شما انجام داد، یا نباید باقی‌مانده پول خود را از او بگیرید چون پولی که در اختیار اوست حرام است و یا باید دقیقه به مقداری که کار انجام داده و دستمزد طلب کرده به او بپردازید تا باقیمانده پولی از دست او به شما برنگردد. درواقع گرفتن مابقی آن پول را گرفتن هم حرام است.

اصل انگور هم حرام نیست، اما اگر انگور برای تهیه شراب خرید و فروش شود، عمل خرید، عمل فروش، درآمد حاصل از آن و استفاده کردن از آن همگی حرام است.

آیا آرایشگران در قبال نوع رفتار مشتری خود مسئولیتی دارند؟

درباره درآمدها هم پرسش‌هایی مطرح می‌شود. مانند جراحی زیبایی یا آرایشگری که خانمی را آرایش می‌کند و آن خانم در مقابل نامحرم ظاهر می‌شود. این اتفاق در مورد شغل‌های دیگری هم ممکن است پیش بیاید. می‌خواهیم بدانیم آن شاغل در قبال نوع رفتار مشتری خود مسئولیتی دارد؟

کنکاش درباره مورد مصرفی مشتری وظیفه متوجه خریدار نیست. اما اگر مثلاً باغداری بداند که فردی معلوم‌الحال و شراب‌خوار است، نباید محصول انگور خود را به او بفروشد. و یا آرایشگاه زنانه‌ای داریم که می‌دانیم خانمی برای اینکه در معرض دید نامحرمان قرار بگیرد، خود را آرایش می‌کند. در این مورد هم نباید خدمتی انجام شده و درآمدی کسب شود. اما اگر وضعیت مشتری مشخص نباشد، فروشنده وظیفه‌ای در مورد موارد مصرفی فروشنده ندارد و درآمدش حلال است.

لایک : 0
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

خدمات

بخش طراحی

بخش طراحی

دريافت انواع تم هاي آماده پست اينستگرامي و پاورپوينت

مشاهده جزئیات
مشاوره فردی

مشاوره فردی آنلاین

تنها در صورت عضویت مشاور شما در سایت قابل ثبت است.

رزرو وقت
مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی

پاسخ به سوالات حقوقی شما. ممکن است 72 ساعت اداری زمان بر باشد

سوال حقوقی
تحلیل تکنیکال

تحلیل سهام

تحلیل تکنیکال سهام شما به روش فیبوناچی و اعلام نقاط عطف سهام. در صورت درج چند نماد تنها به اولین نماد پاسخ داده می شود.

درخواست
فروشگاه

فروشگاه

در هر شرایطی فروشگاه باز است

ورود به فروشگاه
اینستگرام

خدمات شبکه اجتماعی اینستگرام

با پایان قرارداد ما با شرکت مرتبط، در حال حاضر این خدمات غیر فعال است

غیر فعال
حمایت

حامی باش

حمایت مالی از پلتفورم جیم

حمایت می کنم
وبلاگ

وبلاگ

مطالبو از دست نده

مشاهده

ویژگی خدمات ما

تعامل

سایت جیم بستری است که همه بتوانند از آن استفاده کرده و تخصص خود را ارائه دهند

سرعت انجام کار

سرعت انجام پروژه ها سعی شده است کمتر از یک هفته باشد

حامی طبیعت

فعالیت غیرحضوری می تواند آلودگی های زیست محیطی را کاهش دهد

پشتیبانی

پشتیبانی ما از خدمات به صورت دائمی تا ثبت نهایی و رضایت مشتری می باشد

نام سایت

تماس با ما

برای ارتباط با ما می توانید همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 عصر از اطلاعات زیر استفاده نمایید، همه روزه به جز روزهای تعطیل آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان هستیم و شما می توانید هرگونه سوالی را با ما مطرح نمایید:

  • تلفن: +989224520154
  • موبایل: 09224520154
  • فاکس: --
  • ایمیل: jimsite@yahoo.com
  • آدرس پستی: خدمات دیجیتال غیر حضوری